Structura ciclului II masterat NOU

După cei 3 (4) ani de studiu, studenţii obţin o diplomă de licenţă având posibilitatea de-a se înscrie, în continuare, în ciclul al doilea de studii (de masterat) cu durata de 2 ani, la Facultatea de Fizică. Absolvenţii ciclului I, cu diplomă de licenţă, pot continua pregătirea în cadrul celui de al doilea ciclu de studii – cel de masterat.

Specializarile de masterat acreditate de la Facultatea de Fizica si la care se organizeaza admitere in anul 2015 sunt:

Physics for Advanced Technologies (in limba engleza, acreditat la 27.05.2015, aici gasiti planul de studii)

• Fizica aplicata in tehnologiile informatiei si comunicatii (in limba romana, la Iasi si la Extensiunea din Balti, acreditat la 27.05.2015, aici gasiti planul de studii)

Biophysics and Medical Physics (in limba engleza, acreditat din 22.11.2007)

Fizica şi protecţia mediului (acreditat din 28.02.2008)

Metode fizice aplicate în kinetoterapie şi recuperare medicală (acreditat din 22.11.2007)

Stiinte (acreditat din 25.11.2010)

Absolvenţii ciclului al II-lea de studii obţin diplomă de masterat şi pot opta pentru o carieră academică, didactică sau ştiinţifică.